Krzesła przemysłowe – ich najważniejsze zalety

Kiedyś, czyli jakieś sto lat temu krzesła przemysłowe były najczęściej stołkami bez oparcia, a pracowały na nich szwaczki przy stanowisku pracy z maszyną do szycia przez blisko kilkanaście godzin dziennie. Na chwilę obecną praca tego rodzaju jest opcją niewłaściwą, a krzesła przemysłowe w przypadku kobiet pracujących na maszynach do szycia mają bardzo wiele udogodnień. Nie są nimi wyłącznie regulowane podłokietniki, bo równie wiele znaczy też zagłówek, wyprofilowane oparcie i siedzisko na dokładkę pokryte odpowiednią tapicerką. Takie zwiększanie komfortu ma znaczenie i to kluczowe, bo osoby pracujące przez wiele godzin w pozycji siedzącej nie mają lekkiego życia, czyli cierpią tak samo jak zawodowi kierowcy, o których komfort dba się wyraźniej od blisko dwóch dekad.

Czy krzesło przemysłowe musi być opcją ogniotrwałą?

Blisko sto lat temu niewielu ludzi przejmowało się tym, czy krzesło przemysłowe zapali się od odczynnika chemicznego używanego w procesie produkcyjnym, czy też nie. Natomiast obecnie to umeblowanie stanowisk pracy musi być i opcją wygodną i nie palną, bo gdy wystąpi zagrożenie, to personel musi opuścić halę produkcyjną w odpowiednim czasie. Dlatego istnieją alejki między rzędami stanowisk pracy, a krzesła przemysłowe są też krzesłami specjalistycznymi, których raczej nikt nie zawadzi ciałem podczas nagłej ewakuacji. Mowa tu dokładnie o tym, że krzesło laboratoryjne, czy też przemysłowe przypadkowo potrącone i przewrócone może być zgubą dla kogoś, kto wychodzi w gęstym dymie i potknie się o dane krzesło.

Z tej przyczyny krzesła przemysłowe często mają podstawę z pięcioma kółkami w kształcie gwiazdy, bo takowa podstawa, to szybkie zejście z krzesła i jego dosunięcie do stanowiska pracy, po to by na alejce między stanowiskami pracy nie znalazł się przedmiot, który utrudni ewakuację w znacznym stopniu. Problem tego rodzaju to katastrofa dla firmy eksploatującej dana halę produkcyjną, bo szkolenia BHP i właściwe umeblowanie muszą ograniczyć problemy z wypadkami do minimum.

Czy krzesło laboratoryjne może zastąpić przemysłowe?

Wiele typów krzeseł specjalistycznych, czyli też krzeseł laboratoryjnych to takie uniwersalne meble przemysłowe, czyli może ich używać i laborant testujący nie palność tkanin i szwaczka pracująca przy sporej maszynie do szycia. Taka uniwersalność jest istotną, bo przemysłowcy chcą kupić większą liczbę krzeseł przemysłowych, czyli też dostać spory rabat na ponad trzysta sztuk. Wielu gigantów świata przemysłu tak to pojmuje i właśnie dlatego hale produkcyjne wznosi się w znacznej części z gotowych prefabrykatów, po to by wznoszenie było i tańszym i szybszym.

Dokładnie ta sama zasada dotyczy tworzenia stanowisk pracy, czyli umeblowanie do nich jest zamawiane już wtedy, gdy gotowymi są zaledwie fundamenty danej hali produkcyjnej, bo w pełni gotową halę wykonawca musi jak najszybciej oddać inwestorowi, po to by nie zapłacić kary finansowej za zwłokę. Właśnie ze względu na te wymogi krzesła specjalistyczne do stanowisk pracy muszą być i wygodnymi i wykonanymi z tanich materiałów, bo są ich setki lub nawet tysiące, czyli tylko kierownik może liczyć na coś bardziej ekskluzywnego.